100 perliček pro (ne)milovníky češtiny nesmí zůstat nepovšimnuto!

Kniha, která boří mýty jazykových učebnic. Za tento počin si holky z Červené propisky zaslouží velké poděkování. Příručka se věnuje jazykovým nešvarům, z velké části způsobeným i komunikací na sociálních sítích. Často převezmeme slovo, aniž bychom se zamysleli nad jeho správností, či hlouběji zkoumali jeho význam. Listy v knize jsou z klasického papíru, takže si můžete snadno vpisovat poznámky. Autorky vždy na konci jazykového tématu nabízí diktát k procvičení i s klíčem. U jednotlivých slov jsou vysvětlivky, význam, příklad nebo zajímavosti.
Kniha rozhodně není nudnou jazykovou příručkou, ale hraje si s jazykovými jevy každodenního života, které často i zcela neúmyslně špatně používáme nebo píšeme, jako dorazte/doražte, kvůli vs. díky apod. V neposlední řadě je kniha graficky opravdu krásná. 

100_perlicek.jpg

 

Reed, Amy - Holky odnikud 

Holky odnikud chtějí jedinou věc, změnit smýšlení o nich samotných na jejich střední škole. Volají po spravedlnosti, které se nedostalo jejich znásilněné spolužačce. Celou akci rozjely tři naprosto rozdílné holky, Rosina - punkerka, Erin - s Aspergerovým syndromem, Grace - dcera pastorky. Jsou naivní, ublížené, zraněné, nesmělé, drzé ale hlavně odvážné. Dokážou prorazit šovinistické prostředí jejich města a budou vyslyšeny? To zjistěte sami, ale určitě knihu nezapomeňte dát svým náctiletým dcerám. Ne proto, aby všechny kluky hodily do jednoho pytle s tím, že jim chtějí ublížit, nebo aby se nad ně povyšovaly. Ale aby věděly, že ať se dostanou do jakékoli situace, nejsou v tom samy. Amy Reed si určitě zaslouží, aby i další její knihy byly přeloženy do češtiny a je velká paráda, že právě Holky odnikud se českého vydání dočkaly. Velký palec nahoru za užitečné odkazy na konci knihy pro oběti domácího a sexuálního násilí.

holky_odnikud.jpg

 

Máma milovala Gabčíka

Hlavní hrdinkou je žena Anna Malinová, o které se neučíme ve škole, ale která sehrála důležitou roli v životě Josefa Gabčíka před atentátem na Heydricha, ale i po něm. 
Nenechte se zmást názvem a nečekejte klasické válečné love story. Kniha je částečně o lásce k muži, ale v první řadě zde čteme o lásce k vlasti, národu, zemi. Je to kniha o tom, kým a čím jsme byli a kým a čím jsme - Češi, Slováci, Čechoslováci.... Kniha o náhodě, odvaze a boji za svobodu.

recenze.jpg

 

Nebe v kleci

Kniha plná rozporů... láska, nenávist, nacismus, fanatismus, posedlost, šílenství, tragédie.
První polovina románu je perfektní. Mladý Johannes je zanícený člen Hitlerovy mládeže, zatímco jeho rodiče se aktivně účastní odboje a skrývají židovskou dívku. Když to mladík zjistí, děj se převrací do nejšílenějšího bizáru, s jakým jsem se doposud v knihách s tématikou druhé světové války setkala.
Snad poprvé v životě je film (Králiček Jojo) pro mě lepší než kniha. Ale jak bylo řečeno výše, kniha je plná rozporů, nejen dějem, ale i názory na ni.

nebe_v_kleci.jpg

 

Mengeleho děvče

Knihu jsem vyfotila na rozpáleném asfaltu, protože přesně takto vás kniha pálí v ruce a každé slovo z knihy pálí ve vaší duši. Říkáte si - je tohle ještě možné, může to zajít ještě dál? Ano je. A může. Biografie neuvěřitelně statečné a silné ženy, která zachycuje příběhy všech, které v tomto krutém období svého života potkala. Kniha je syrová a surová stejně jako životy, které popisuje. Nic nepřikrášluje, na nic si nehraje, není milá ani usměvavá, je nepříjemná, zlá a krutá. Přesto skvěle napsaná.

mengeleho_devce.jpg

 

Neviditelná zranění

Kniha plná emocí. Čtivá, nemůžete se odtrhnout. Čtete a chvílemi musíte přestat. Zavřeteknihu a jen zíráte do prázdna, zároveň chcete číst dál, chcete vědět, že to přese všechno dobře dopadne. Cítíte lítost, zoufalství, vinu a stud. Nerozumíte krutosti a nechápete, jak se jí tolik může v člověku nacházet. Kniha o tragické, ne úplně dávné, historii plné krutosti a lidského utrpení. O historii, která se opakuje, protože lidstvo je nepoučitelné. Ale díky těmto příběhům nezapomeneme na osudy lidí a hrůzy, které si nedokážeme ani představit, protože pamětníků už moc nezbývá.

fojtova_png.jpg