Kde zpívají raci - Delia Owens

Bažina na pobřeží Severní Karoliny, Amerika v 50. a 60. letech, předsudky, oslava přírody, záhadná vražda.
Divná kombinace hlavních prolínajících se témat knihy. Dohromady však dávají úžasný celek, příběh, který nechcete, aby skončil.
Dialogy jsou jednoduché a děj má nedokonalosti, ke konci se z něj stává spíše pohádka.
To všechno autorce odpustíte, když se ponoříte do dechberoucího poutavého popisu přírody, kdy máte pocit, že se tam touláte sami. Příběh Kyi ‘holky z bažiny’ je smutný a krásný zároveň.
“Bažina není močál! Bažina je místo prosycené světlem, kde tráva prorůstá vodou a voda se vlévá do oblohy… Vody močálu jsou nehybné a temné. Jejich blátivý chřtán pohltil všechno světlo.”
V říjnu 2021 bude film. Tak si ji honem přečtěte, kdyby se náhodou filmu nepovedlo přenést všechny emoce a krásu, která ve vás po přečtení knihy zůstane.

kde_zpivaji_raci.jpg

Zázrak – Emma Donoghue 

Emma Donoghue je irská spisovatelka a literární historička. Díky tomu jsou její romány velmi ceněné, protože věnuje velkou péči historickým detailům k dokreslení příběhu.
Zázrak je psychologický román dějem zasazený do irského venkova v polovině 19.století. Ocitnete se v centru víry, hříchu, náboženského fanatismu, tmářství ve všech podobách, zločinů proti lidskosti, síly pověr. Nacházíme v době nedlouho po hladomoru, který sužoval Irsko v letech 1845-1849, vztahy mezi Iry a Brity jsou napjaté a všechna tato historická akta dokreslují příběh jedné britské ošetřovatelky, která ztratila víru a malého irského děvčete vychovávaného v prostředí až fanatické oddanosti Bohu.

zazrak.jpg

Jenom pro velký holky je kniha plná povídek od Věry Kudynové.

Příběhy jsou sympaticky krátké, některé na stranu, jiné na tři, takové jednohubky ideální třeba pro krátký odpočinek u kávy. :)
Užijete si humorný procítěný text napsaný s lehkostí, plný emocí. Kniha plná milých, veselých a někdy i vážných příhod - milenec je škrt, záletný manžel, děti se ne a ne oženit či vdát aj. 
Přejeme příjemné čtení a nezapomeňte nám napsat, jak se vám kniha líbila ;)

jenom_pro_velky_holky.jpg

Georgia Hunterová - Měli jsme štěstí

Děj se odehrává mezi lety 1938-1947 a hlavními hrdiny jsou polští Židé. Spoustu z vás to možná odradí, protože jste už přečetli mnoho knih o utrpení a zvěrstvech, kterými se nacismus v Evropě na Židech podepsal.
Tato kniha je však jiná. Je pozitivní, ač se možná zpočátku nezdá. Nebudete brečet nad hrůzami války, ale dojetím a pohnutím. Čtete a obdivujete obrovskou odvahu a touhu přežít, i když život, který zůstal, mnoho nenabízí.

meli_jsme_stesti.jpg

 

Psychologické thrillery B. A. Paris (vlastním jménem Bernadette MacDougall):

Titul "Za zavřenými dveřmi" odstartoval její literární kariéru a stal se světovým i českým bestsellerem. Její další kniha "V pasti lží" byla neméně úspěšná. Raději si toto čtivo naplánujte na víkend, který chcete strávit s knihou v ruce, protože se neodtrhnete. Jediné, co lze knihám vytknout - pokud jste zdatný čtenář a už máte něco za sebou - může se stát, že děj odhadnete už po pár stranách. To vám však nebrání v tom číst dál, abyste si svoje domněnky potvrdili. Další knihy od této autorky "Přiveď mě zpátky" a poslední vydané "Dilema" najdete v naší knihovně také. 

paris.jpg

 

100 perliček pro (ne)milovníky češtiny nesmí zůstat nepovšimnuto!

Kniha, která boří mýty jazykových učebnic. Za tento počin si holky z Červené propisky zaslouží velké poděkování. Příručka se věnuje jazykovým nešvarům, z velké části způsobeným i komunikací na sociálních sítích. Často převezmeme slovo, aniž bychom se zamysleli nad jeho správností, či hlouběji zkoumali jeho význam. Listy v knize jsou z klasického papíru, takže si můžete snadno vpisovat poznámky. Autorky vždy na konci jazykového tématu nabízí diktát k procvičení i s klíčem. U jednotlivých slov jsou vysvětlivky, význam, příklad nebo zajímavosti.
Kniha rozhodně není nudnou jazykovou příručkou, ale hraje si s jazykovými jevy každodenního života, které často i zcela neúmyslně špatně používáme nebo píšeme, jako dorazte/doražte, kvůli vs. díky apod. V neposlední řadě je kniha graficky opravdu krásná. 

100_perlicek.jpg

 

Reed, Amy - Holky odnikud 

Holky odnikud chtějí jedinou věc, změnit smýšlení o nich samotných na jejich střední škole. Volají po spravedlnosti, které se nedostalo jejich znásilněné spolužačce. Celou akci rozjely tři naprosto rozdílné holky, Rosina - punkerka, Erin - s Aspergerovým syndromem, Grace - dcera pastorky. Jsou naivní, ublížené, zraněné, nesmělé, drzé ale hlavně odvážné. Dokážou prorazit šovinistické prostředí jejich města a budou vyslyšeny? To zjistěte sami, ale určitě knihu nezapomeňte dát svým náctiletým dcerám. Ne proto, aby všechny kluky hodily do jednoho pytle s tím, že jim chtějí ublížit, nebo aby se nad ně povyšovaly. Ale aby věděly, že ať se dostanou do jakékoli situace, nejsou v tom samy. Amy Reed si určitě zaslouží, aby i další její knihy byly přeloženy do češtiny a je velká paráda, že právě Holky odnikud se českého vydání dočkaly. Velký palec nahoru za užitečné odkazy na konci knihy pro oběti domácího a sexuálního násilí.

holky_odnikud.jpg

 

Máma milovala Gabčíka

Hlavní hrdinkou je žena Anna Malinová, o které se neučíme ve škole, ale která sehrála důležitou roli v životě Josefa Gabčíka před atentátem na Heydricha, ale i po něm. 
Nenechte se zmást názvem a nečekejte klasické válečné love story. Kniha je částečně o lásce k muži, ale v první řadě zde čteme o lásce k vlasti, národu, zemi. Je to kniha o tom, kým a čím jsme byli a kým a čím jsme - Češi, Slováci, Čechoslováci.... Kniha o náhodě, odvaze a boji za svobodu.

recenze.jpg

 

Nebe v kleci

Kniha plná rozporů... láska, nenávist, nacismus, fanatismus, posedlost, šílenství, tragédie.
První polovina románu je perfektní. Mladý Johannes je zanícený člen Hitlerovy mládeže, zatímco jeho rodiče se aktivně účastní odboje a skrývají židovskou dívku. Když to mladík zjistí, děj se převrací do nejšílenějšího bizáru, s jakým jsem se doposud v knihách s tématikou druhé světové války setkala.
Snad poprvé v životě je film (Králiček Jojo) pro mě lepší než kniha. Ale jak bylo řečeno výše, kniha je plná rozporů, nejen dějem, ale i názory na ni.

nebe_v_kleci.jpg

 

Mengeleho děvče

Knihu jsem vyfotila na rozpáleném asfaltu, protože přesně takto vás kniha pálí v ruce a každé slovo z knihy pálí ve vaší duši. Říkáte si - je tohle ještě možné, může to zajít ještě dál? Ano je. A může. Biografie neuvěřitelně statečné a silné ženy, která zachycuje příběhy všech, které v tomto krutém období svého života potkala. Kniha je syrová a surová stejně jako životy, které popisuje. Nic nepřikrášluje, na nic si nehraje, není milá ani usměvavá, je nepříjemná, zlá a krutá. Přesto skvěle napsaná.

mengeleho_devce.jpg

 

Neviditelná zranění

Kniha plná emocí. Čtivá, nemůžete se odtrhnout. Čtete a chvílemi musíte přestat. Zavřeteknihu a jen zíráte do prázdna, zároveň chcete číst dál, chcete vědět, že to přese všechno dobře dopadne. Cítíte lítost, zoufalství, vinu a stud. Nerozumíte krutosti a nechápete, jak se jí tolik může v člověku nacházet. Kniha o tragické, ne úplně dávné, historii plné krutosti a lidského utrpení. O historii, která se opakuje, protože lidstvo je nepoučitelné. Ale díky těmto příběhům nezapomeneme na osudy lidí a hrůzy, které si nedokážeme ani představit, protože pamětníků už moc nezbývá.

fojtova_png.jpg